Pare słów przed startem rundy jesiennej z Pawłem Olczakiem

Spotykamy się jak zwykle przed startem rundy rozgrywkowej  z Pawłem Olczakiem.

Jakie plany na zbliżającą się rundę?

- Nasz cel tradycyjnie się nie zmienia. Jest nim wychowywanie zawodników dla drużyny seniorów. Chcielibyśmy, aby jak największa liczba naszych wychowanków trafiała do drużyny seniorów, ale decyzja zawsze należy do zawodnika. W pierwszym meczu drużyny seniorów rundy jesiennej  2018/19 aż 10 na 14 zawodników wywodzi się z akademiu MKS Polonia. Cieszy fakt, iż kształcenie młodych zawodników niezmiennie jest na wysokim poziomie pomimo wielu zawirowań, a zawodnicy szkoleni przy Konwiktorskiej trafiają do klubów w rozgrywkach ogólnopolskich.

Co z najstarszym rocznikiem akademii?

- Spadek z CLJ U18 oraz reforma przygotowana przez związek spowodowała odpływ zawodników urodzonych w roku 2000 do piłki seniorskiej. Z drużyny, która zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Polski, wszyscy zawodnicy zneleźli swoje miejsce w drużynach występujących w  rozgrywkach seniorskich. W tej chwili najstarszy rocznik akademii tworzą zawodnicy urodzeni w roku 2001 i młodsi. Drużyna ta posiada już swoją jakość i jesteśmy spokojni o dalsze postępy chłopaków.

Młodsze roczniki występują w CLJ U17 i CLJ U15.

- Przypomnę, iż awans do rozgrywek CLJ U17 wywalczyli zawodnicy prowadzeni przez trenera Marcina Parzuchowskiego tworzący obecnie najstarszy rocznik w naszej akademii, ale w rozgrywkach CLJ U17 będą brali udział zawodnicy urodzeni w latach 2002/03, drużynę  poprowadzi trener Mateusz Dudek wraz z 5 osobowym sztabem. Po dłuższej analizie zdecydowaliśmy się powierzyć Mateuszowi prowadzenie tej drużyny (Mateusz Dudek w sezonie 2017/18 prowadził drużynę w rozgrywkach CLJ U15) doceniając  fachowość, zaangażowanie oraz ogrom pracy jaki włożył w budowę drużyny zawodników z rocznika 2003. Dla zapewnienia profesjonalnych warunków szkoleniowych w połączonej grupie 2002 i 2003 stworzyliśmy sztab, w skład którego oprócz trenera prowadzącego i 4 asystentów, wszedł trener przygotowania motorycznego oraz trener bramkarzy, a przypomnę, iż w klubie do dyspozycji najstarszych roczników jest jeszcze fizjoterapeuta.

Co z U15?

- Zawodnicy występujący obecnie w drużynie prowadzonej przez Mateusza Dudka grali w rozgrywkach CLJ U15 w poprzednim sezonie. Miejsce w tej lidze przejęli zawodnicy drużyny prowadzonej przez trenera Macieja Wesołowskiego urodzeni w roku 2004. Zawodnicy ci oprócz rozgrywek CLJ U15 będą grali w rozgrywkach Ekstraligi Mazowieckiej, a więc na najwyższym poziomie rozgrywkowym na Mazowszu (ze względów regulaminowych drużyna ta nie może grać wyżej). Posidanie drużyny w rozgrywkach CLJ U15 oraz w rozgrywkach Ekstraligi w tym samym roczniku jest ewenementem na skalę krajową. Doceniając liczbę zawodników o bardzo dużych umiejętnościach oraz to, iż gramy na dwóch najwyższych możliwych poziomach rozgrywkowych zdecydowaliśmy się dokonać podziału zawodników na dwie drużyny i powierzyć prowadzenie drużyny występującej w ekstralidze trenerowi Pawłowi Pyrzowi, mającemu doświadczenie zdobyte za granicą min. w akademii Southampton FC. Swoistą ciekawostką jest prowadzenie przez Pawła części treningów w języku angielskim. W tym roczniku jest tak wielu zdolnych zawodników że serce rośnie, a decyzja o podziale chłopców nie należała do łatwych. Do tej grupy dołączyli  w letnim okienku transferowym zawodnicy, których można określić jednym zwrotem: bardzo mocne wzmocnienia.

A roczniki młodsze?

- Rocznik U14 prowadzony przez trenera Michała Libicha poczynił ogromne postępy, będzie grał w Ekstralidze, a więc najwyższej klasie rozgrywkowej. Do drużyny dołączyło 5 zawodników, z tej grupy 2 wybrało naszą akademię mając do wyboru najlepsze akademie w Polsce. Rozwój tego rocznika przebiega harmonijnie, obserwując pracę Michała Libicha ze swoim sztabem jesteśmy spokojni o postępy młodych zawodników. W rocznikach U-13 w dół obserwujemy harmonijny rozwój młodych zawodników. Generalnie zawsze brakuje miejsca żeby wszystkim się chwalić, a jest czym. Zamiast na siłę pompować się w mediach wolimy pozytywistyczną codzienną pracę.

Zajęcia dodatkowe, podobno w klubie coś nowego?

- Od rundy wiosennej 2018 wprowadziliśmy fakultatywne zajęcia dla chętnych z treningu indywidualnego, które prowadzone są przez naszych trenerów (innych niż trenerzy drużyn) w oparciu o nasz program szkolenia. Dodatkowo prowadzimy zajęcia z języka angielskiego w  oparciu o zwroty typowo piłkarskie.

Na zakończenie zapytamy o sponsorów.

- Do grona sponsorów dołączył silny podmiot PWPW S.A., którego nie trzeba przedstawiać, rozmowy trwały parę miesięcy ale zakończyły się sukcesem. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ stabilny partner jakim jest PWPW S.A. oprócz  aspektu ekonomicznego daje ogromne korzyści wizerunkowe. W tym miejscu muszę wspomnieć o mocnych w swoich branżach firmach, które są z nami już jakiś czas. Wawel Development, Superdrob, Zina, Rinat Polska,. Niebawem dołączą kolejne podmioty, z którymi rozmawiamy już jakiś czas. W tym tygodniu do naszej grupy wsparcia dołączył silny partner, Centrum Medyczne Gamma, który w powiązaniu z naszym nowym ubezpieczycielem firmą Kahlenberg zapewnia zaplecze medyczne dla naszych wychowanków. W przypadku ewentualnego urazu boiskowego mamy zapewnioną opiekę jednej z najlepszych klinik ortopedycznych w Polsce. Zabezpieczenie przez CM Gamma odbywa się w ramach ubezpieczenia bezpłatnie, a nasza akademia ma zapewnione także profesjonalne badania dla naszych zawodników.

Czyli rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój...

- Tak jak mówiłem chyba w styczniu tego roku, mamy założony plan rozwoju, który staramy się realizować bez względu na przeciwności. W tej kwestii nic się nie zmienia, a niebawem kolejne zmiany ujrzą światło dzienne. Zapraszamy na mecze naszych drużyn, gdzie emocję często są większe niż w dorosłej piłce, a rywalizujemy z powodzeniem z najlepszymi w Polsce.